Sklep internetowy dropshipping​

Interesuje Cię sprzedaż internetowa i chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak funkcjonują różne modele biznesowe? Czym różni się dropshipping od popularnego marketplace lub sklepu B2B? Czy jest coś, co łączy te rodzaje sklepów internetowych? Zastanawiasz się, czy dropshipping może być czymś dla Ciebie?

Jakie są rodzaje sklepów internetowych?

Na początku warto, abyś zrozumiał, że sklepy internetowe mogą się od siebie różnić. Nie mowa tutaj o asortymencie, lecz przede wszystkim o modelu biznesowym. Obecnie najpopularniejsze rodzaje sklepów internetowych to:

  • dropshipping,
  • marketplace,
  • B2B.

Każdy z nich posiada swoje wady i zalety – tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, na który z nich postanowisz się zdecydować. Warto jednak, abyś swoją decyzję podjął na podstawie budżetu, jakim dysponujesz, umiejętności oraz wiedzy, jaką posiadasz.

Marketplace i B2B – czym się wyróżniają?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego modelu, to powinieneś wiedzieć, czym każdy z nich się wyróżnia oraz jakie ma wady i zalety. Marketplace dla niewtajemniczonej osoby może przywodzić na myśl coś skomplikowanego, jednakże tak naprawdę jest to jeden z częściej wybieranych typów sklepów internetowych. Po angielsku \”marketplace\” oznacza nic innego aniżeli… targowisko. 

Przykładem takiej platformy jest na przykład eBay lub Amazon. Znane w Polsce Allegro również funkcjonuje na tej samej zasadzie. Przedsiębiorcy decydują się sprzedawać za pośrednictwem tego rodzaju platform, korzystając z gotowych już rozwiązań, ale dzięki temu mają możliwość dotarcia do większej grupy potencjalnych klientów. Niestety, takie rozwiązanie niesie za sobą również minusy i największym z nich jest konieczność ponoszenia dodatkowych opłat związanych z korzystaniem z gotowej infrastruktury.

Popularne B2B z kolei opierają się na transakcjach wykonywanych między przedsiębiorstwami. Tutaj niestety niezbędna jest własna infrastruktura, która umożliwi złożenie zamówienia i automatyzację całego jego procesu. Sklepy B2B często określa się mianem internetowych hurtowni.

Dlaczego powinieneś zwrócić uwagę na dropshipping?

Sklep internetowy, który oparty jest na modelu dropshipping najczęściej przyciąga do siebie te osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie i nie tylko starają się być ostrożne, ale przede wszystkim szukają rozwiązań, które pozwolą im oszczędzić nieco funduszy. Okazuje się, że ciężko o lepszy sposób na obniżenie kosztów prowadzenia sklepu niż… dropshipping. Jako sprzedawca oszczędzisz bowiem nie tylko na magazynie, którego wcale nie będziesz potrzebował, ale również nie będziesz musiał inwestować w towar.

Ogólny mechanizm funkcjonowania dropshippingu jest bardzo prosty – zadaniem sprzedawcy jest gromadzenie zamówień klientów, które to następnie należy przekazać dostawcy, bowiem to właśnie on odpowiada za wysyłkę towarów. Jeśli zdecydujesz się na ten model, to jednym z Twoich najważniejszych zadań będzie zadbanie o odpowiednią reklamę, która przyciągnie do Twojego sklepu zainteresowanych klientów. Niezbędne wtedy okażą się takie działania jak prowadzenie mediów społecznościowych, założenie strony firmowej, a także inwestycje w reklamy oraz kampanie AdWords. Każdy sposób promowania Twojego sklepu będzie odbijał się pozytywnie na zainteresowaniu klientów. Sam proces sprzedaży jest jednak zdecydowanie prostszy, szczególnie w przypadku niedoświadczonych osób, które boją się podjąć duże ryzyko związane z prowadzeniem sklepu internetowego.

Czy dropshipping jest dla Ciebie?

Jeśli wciąż nie wiesz, czy powinieneś zainteresować się dropshippingiem – przeanalizuj swoje umiejętności, wiedzę, doświadczenie, a także budżet, jaki posiadasz. Jeśli znaczenie ma dla Ciebie każda złotówka i nie lubisz podejmować zbyt wielkiego ryzyka, a także nie dysponujesz nieograniczonym czasem – warto, abyś rozważył właśnie ten rodzaj sklepu internetowego. Brak konieczności posiadania magazynu, którego utrzymanie potrafi być wyzwaniem dla budżetu, jest niewątpliwie jedną z największych zalet dropshippingu.