Sklep internetowy Marketplace​

Jeśli chcesz zacząć, prowadzić swój sklep internetowy przyjdzie taki moment, że będziesz musiał zastanowić się nad sposobem tworzenia dużej ilości zamówień przy niskim budżecie i dość sporym ryzykiem, jakim za sobą ciągnie prowadzenie własnego biznesu przez internet. Na szczęście w tych czasach mamy wiele narzędzi, które służą nam pomocą przy zawieraniu dość sporej ilości transakcji w jednym dniu, przy tym niwelując to ryzyko. Jednym z takich narzędzi jest marketplace.

Czym tak naprawdę jest sklep internetowy Marketplace?

Marketplace jest niczym innym jak pewien rodzaj platformy, który polega na udostępnieniu danej usługi czy produktu nie przez jednego a kilku sprzedawców. Należy jednak pamiętać o tym, że to Ty jesteś zarządcą całej platformy i na ciebie spada odpowiedzialność przeprowadzania wszystkich transakcji, a także to ty musisz dostosować tak sklepy, aby zgadzały się z regulaminem strony. 

Platforma marketplace wykorzystuje się do jak najlepszego usprawnienia całego procesu sprzedażowego, a także pozwala zawierać umowy online między sprzedawcą a konsumentem i wszystko jest przeprowadzane zgodnie z prawem. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się łączyć platformy marketplace z porównywarkami cen, ponieważ działają one na całkiem innych zasadach i to na sprzedawcy jest obowiązek dostosowania się do obowiązujących reguł. 

Warto także dodać, że platforma ta popularna jest na całym świecie, a nie tylko w Polsce. Tak duża popularność zawdzięczana jest faktem, że możemy wyszukać dużą ilość produktów i sprzedawców szukając w jednym miejscu. Stąd powszechnie marketplace nazywana jest targowiskiem, ponieważ możesz tu dokonać zakupu znanych i cenionych marek, jak i tych nowych, które dopiero teraz pojawiają się na rynku. Dodatkowo wszystkie artykuły podzielone są na kategorie, dzięki czemu szukanie staje się łatwiejsze.

Zalety i Wady Sklepu internetowego Marketplace

Możemy podzielić je na plusy i minusy kupujących, przedających platformy. 

Zalety i Wady dla sprzedających 

Dzięki marketplace sprzedający nie musi martwić się o pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarce Google, tworzeniu strony internetowej sklepu od podstaw czy myśleć o promocji swojego sklepu. Dodatkową zaletą jest jak największe zminimalizowanie kosztów związanych z prowadzeniem i rozreklamowaniem swojego sklepu. Oprócz tego warto wyróżnić też inne zalety takie jak: 

  • Brak problemów przy tworzeniu dużej ilości zamówień,
  • Bardzo niskie koszty prowadzenia takiej platformy,
  • Nieskończona baza danych na świecie, jak i w Polsce,
  • Raporty sprzedażowe,
  • Możliwość budowania własnej marki.

Można wymienić, także wiele innych jednak te są najważniejsze. Jednak marketplace jak wszystko na świecie ma także swoje wady i są to między innymi:

Jednym z największych wad jest dość spora konkurencja, która cały czas rośnie, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na założenie takiego sklepu na tego typu portalach. Dodatkowo regulamin jest tak stworzony, że wszystkie produkty muszą być prezentowane tak samo wśród różnych sprzedawców, dlatego można zauważyć fakt, że praktycznie każdy ma taką samą miniaturkę czy podobne zdjęcia. 

Warto wspomnieć też o fakcie, że za prowadzenie konta na takiej platformie należy zapłacić, czasem nawet od każdego przedmiotu, który dany sprzedawca wystawia, a także zostaje pobierana prowizja od sprzedaży. Warto też wspomnieć o ograniczonym kontakcie z klientem czy zmianie cen.

Zalety i wady dla kupujących 

Największą zaletą dla kupujących jest to, że nie muszą ograniczać się do jednego sprzedawcy czy produktu, a dodatkowo wszystko odbywa się w jednym miejscu. Dodatkowo mogą zapoznać się z dokładną specyfikacją interesującego ich towaru i bez problemu dopasować go dla siebie. 

Oprócz tego warto wspomnieć o tym, że ceny są znacznie niższe niż przy zakupach w standardowym sklepie. Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie, jakie gwarantują nam marketplace\’y przy transakcji, jak i przy przechowywaniu naszych danych.

Najważniejszą wadą dla kupującego jest bardzo duży koszt dostawy za towar, szczególnie odczuwalne jest, to gdy robimy zakupy z wielu sklepów. Wtedy za każdy towar płacimy osobno, także za przesyłkę. Praktyczny brak składania indywidualnego zamówienia, a także bardzo mocno ograniczony kontakt ze sprzedawcą.